Maści i krople z propolisu

Maści i krople z propolisu

Pszczele lekarstwo w darze dla człowieka

Propolis jest połączeniem olejków eterycznych i żywic, wymieszanych z enzymami pszczoły. Charakteryzuje się silnym działaniem bakteriobójczym, przyspiesza procesy gojenia, a także znajduje zastosowanie w przypadku oparzeń. Wykazuje się niezwykła skutecznością, dlatego też, firmy farmaceutyczne wykorzystują go do swoich produktów.

Propolis był znany i stosowany, już tysiąc lat przed naszą erą, przez egipskich kapłanów. Stosowali go również Persowie i Grecy, a w pierwszym stuleciu przed naszą erą, rozpisywał się o propolisie nawet Wergiliusz.

Słowo propolis w języku Greckim oznacza „przedmurze miasta”. Propolis jest używany przez pszczoły do pokrywania nim wszelkich elementów wewnętrznych ula, uszczelniania gniazda. Czynią tak, aby zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pszczoły wykorzystują tu właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu.
Propolis wytwarzany jest przez pszczoły głównie z substancji żywicznych zebranych z pączków niektórych drzew. Młode pączki drzew pokryte są balsamem chroniącym je przed bakteriami, roztoczami, grzybami, owadami itd. To ewolucyjne przystosowanie,warunek przetrwania rośliny. Pszczoły nauczyły się wykorzystywać substancje pokrywające pączki do swoich celów, zbierając je i znosząc do ula.
Propolis dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, dzięki czemu możemy dość łatwo sporządzać lecznicze ekstrakty. Każda domowa apteka powinna posiadać proste w wykonaniu leki z propolisu.

Właściwości lecznicze propolisu
W propolisie wykryto kilkaset różnorodnych związków chemicznych: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy.
Lecznicze działanie propolisu jest efektem synergistycznym zawartych w nim związków chemicznych. Propolis ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie wrzodów, ran.

Propolis a choroby układu oddechowego
Propolis znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu grypy, przeziębień. Szereg bakterii wykazuje wrażliwość na działanie propolisu. Zaobserwowano, że propolis hamuje rozwój szczepów bakteryjnych odpornych na działanie antybiotyków.
Nalewka z propolisu. Do butelki z 50 gramami surowca propolisu nalać 350 cm3 spirytusu etylowego i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.
Wskazania: grypa, katar, przeziębienia górnych dróg oddechowych, nieżyty, angina.

1. Maść Propolisową zrobiona z własnego propolisu pozyskanego z mojej pasieki która ma stały nadzór weterynaryjny, Maść zrobiona jest na bazie esencji propolisu i wazeliny kosmetycznej,

MAŚĆ PROPOLISOWA:
Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.Nie posiada żadnych skutków ubocznych(warunek brak uczulenia na produkty pszczele) Jest naturalnym antybiotykiem. Idealna w leczeniu ŁUSZCZYCY, GRZYBICY OPARZEŃ, ODLEŻYN itp. Szybko i naturalnie regeneruje naskórek i tkanki. Polecany w leczeniu alergii, trądziku. Może być stosowana jako pomadka do ust, bądź krem do rąk. Niełatwo znaleźć problemy skórne gdzie Maść Propolisowa nie byłaby pomocna.

2. Nalewka z własnego propolisu pozyskanego z naszej pasieki, która ma stały nadzór weterynaryjny. Nalewka jest wykonana na oryginalnym spirytusie z Polmosu zakupionego w sklepie. Nalewka ma ok. 25 do 30 procent stężenia propolisu, jest w ciemnych buteleczkach po 50 ml i posiadają kroplomierz i jest znacznie mocniejsza nic propolis kupiony w aptece. Przed użyciem należy propolis natrzeć na ramie w celu sprawdzenia czy nie ma się uczulenia na produkty pszczele.

Zastosowanie:

  • Przy chorobach z gorączką (grypa, przeziębienia, nieżytu)- 3 razy dziennie 30 kropli na łyżeczce z miodem lub kawałkiem chleba.
  • Przy wysokim lub niskim ciśnieniu-30 kropli dziennie
  • Wrzody żołądka i dwunastnicy- 40 kropli w 100 ml ciepłego mleka, pić na pusty żołądek
  • Bóle żołądka – do 100 ml herbaty dodać 50 kropli propolisowych
  • Odciski i zrogowacenia skóry- wacik zanurzony w wyciągu nakładamy na chore miejsce, powtarzać kilkakrotnie, na dzień stosować maść propolisową
  • Grzybica stóp – chore miejsca nacierać wyciągiem
  • Bóle zębów-mały wacik nasączyć wyciągiem i przykładać do bolącego zęba
  • Przy parodontozie i zapaleniu jamy ustnej- 40 kropli na 1 szklanki letniej wody, płukać jamę ustną kilka razy dziennie
  • Inhalacje przy chorobach dróg oddechowych- 100 kropli wyciągu na 1 litra wody, 2 razy w tygodniu
  • Przy osłabionej odporności- w szklance letniej, przegotowanej wody rozpuścić 1 łyżkę miodu i dodać 20 kropli wyciągu propolisu, przyjmować 3-4 razy dziennie
  • Przy stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza- rozpuścić w szklance przegotowanej i ostudzonej wody na godzinę przed spożyciem 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę pyłku kwiatowego i 20 kropli propolisu- miksturę pić 2 razy dziennie